صادرات سنگ مرمریت

میزان حجم اعلام شده برای ذخایر سنگ‌های ساختمانی در جهان، برابر با 15 میلیارد تن است که از این میزان، 4 میلیارد تن سنگ ساختمانی به ایران تعلق دارد. با توجه به این میزان، می‌توان گفت ایران از جمله کشورهای مناسب برای استخراج و صادرات سنگ‌ها است که طبق آمار، سالانه نزدیک به 20 میلیون استخراج سنگ صورت می‌گیرد که 5 درصد از آن به دیگر کشورها صادر می‌شود. صادرات سنگ مرمریت از جمله زمینه‌های سودآور است که اگر به‌درستی صورت گیرد، حاشیه سود مناسبی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

ایران به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی و زمین‌شناسی مناسب، از ذخایر بسیار سنگ مرمریت برخوردار است و همین موضوع باعث شده که این محصول در رنگ و مدل‌های گوناگونی قابل‌استخراج باشد و بتوان آن را به بسیاری از کشورها صادر کرد، اما در این میان، موانعی نیز دیده می‌شود که حجم صادرات سنگ مرمریت را کاهش داده‌اند.

صادرات سنگ مرمریت

مشکلاتی که برای صادرات سنگ مرمریت وجود دارد

اولین مشکل، تنش‌های سیاسی ایجادشده بین ایران و دیگر کشورها است، به‌طوری‌که بسیاری از کشورها به دلیل مسائلی چون تحریم‌های بانکی و مبادلاتی، تمایلی به برقراری ارتباط با ایران ندارند، بنابراین این موضوع بر روی مبادلات سنگ‌ها نیز تاثیر می‌گذارد و حجم صادرات را کم می‌کند.

مورد دیگر، عدم وجود مدیریت علمی و صحیح است. دقت داشته باشید که ایران از نظر معادن سنگ‌ها، به‌ویژه سنگ مرمریت با هیچ مشکلی روبرو نیست، اما به دلیل موارد گفته شده، نمی‌تواند از آن‌ها استفاده لازم را ببرد. برای مثال می‌توان به استخراج نادرست سنگ‌ها اشاره کرد. در نتیجه این موضوع، حجم تولید سالانه مرمریت کاهش پیدا می‌کند و واحدهایی که مسئول فرآوری این سنگ هستند، با مشکل مواجه می‌شوند. در آخر تمام این مسائل، بر روی قیمت تمام‌شده اثر می‌گذارند و محصول تولیدی کشور ما نسبت به سایر رقبا، قیمت بیشتری پیدا می‌کند و مشتری‌های بسیاری به همین دلیل از دست می‌روند.

بازاریابی ضعیف و نادرست نیز می‌تواند بر کاهش حجم صادرات سنگ مرمریت تاثیر داشته باشد. از همین رو اگر به دنبال موفقیت در این زمینه هستید و می‌خواهید حجم صادرات را افزایش دهید، توصیه ما به شما، بهره‌گیری از افرادی است که آموزش‌های لازم را دیده‌اند و می‌توانند مشتری‌های مناسب و سود ساز را پیدا کنند.


مراحل صادرات سنگ مرمریت

پیش از آنکه نسبت به صادرات سنگ مرمریت اقدام کنید، لازم است که بررسی و تحقیق‌های لازم را انجام دهید. برای مثال سعی کنید برند سازی انجام دهید. برای این کار می‌توانید در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی شرکت کنید و باعث شوید که کشورهای خارجی با محصول شما آشنا شوند.

در ادامه باید بازاریابی و تبلیغات را انجام دهید. البته برای آنکه در بازاریابی موفق شوید، باید بازار کشور موردنظر را به‌خوبی تحت بررسی قرار دهید. همچنین توصیه می‌شود که کشور مقصد را از میان کشورهایی که از لحاظ رنکینگ شرایط بهتری دارند، انتخاب کنید.

مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید، کیفیت محصولات است. امروزه بسیاری از افراد که تنها به دنبال سود هستند، کیفیت محصول خود را کاهش می‌دهند و در قبال آن قیمت کمی دریافت می‌کنند. این کار باعث می‌شود که شما مشتری‌های خود را از دست بدهید، بنابراین بالاترین کیفیت سنگ مرمریت را آماده و صادر کنید تا بتوانید همیشه حاشیه سود مناسبی برای خود داشته باشید.

تعیین ارزش صادراتی بسیار اهمیت دارد، به‌طوری‌که اگر کم تعیین شود، ضرر خواهید کرد و اگر بیش‌ازحد تعیین شود، مشتری خود را از دست خواهید داد. از همین رو توصیه می‌شود به تمام هزینه‌هایی که باید برای تولید و صادرات بپردازید، توجه کنید. برای مثال نرخ‌ گمرکی از جمله هزینه‌هایی است که بر ارزش صادراتی تاثیر می‌گذارد.

صادرات سنگ مرمریت

مدارک لازم برای صادرات سنگ مرمریت

برای آنکه اجازه صادرات سنگ مرمریت به شما داده شود، باید مدارک لازم را در اختیار داشته باشید و مراحل اداری را نیز پشت سر بگذارید.

  • کارت بازرگانی
  • استاندارد کالا
  • فاکتور و لیست عدل بندی
  • تکمیل و تایید قبض باسکول
  • اظهارنامه صادراتی
  • گواهی مبدا
  • بارنامه و مانیفست

هر یک از این مدارک، برای موضوع خاصی در اختیار شما قرار می‌گیرند. دقت داشته باشید که این موارد، از جمله مدارک ضروری هستند و امکان دارد در زمان صادرات، به دیگر مدارک نیز نیاز شود. حال اگر شما در رابطه با این مدارک اطلاعات ندارید و نمی‌دانید که چه مراحلی را باید طی کنید، می‌توانید از شرکت‌های بازرگانی در این مسیر کمک بگیرید. این شرکت‌ها 0 تا 100 نکات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید سود موردنظر را به دست آورید.


بهترین بسته‌بندی را انتخاب کنید

اگر به دنبال ایجاد یک حاشیه سود مناسب هستید، باید به تمام مسائل توجه داشته باشید. یکی از این مسائل بسته‌بندی است که اهمیت بالایی دارد. شما باید بسته‌بندی محصولات خود را به گونه‌ای انجام دهید که علاوه بر جذب نظر مشتری، از محصول نیز محافظت کند. دقت داشته باشید که حادثه خبر نمی‌کند، بنابراین سنگ‌های مرمریت را به گونه‌ای آماده صادرات کنید که احتمال آسیب دیدن آن‌ها کاهش پیدا کند.

البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که برخی از مشتری‌ها، به دنبال بسته‌بندی موردنظر خود هستند، از همین رو پیش از ثبت سفارش، اقدام به بسته‌بندی محصولات نکنید تا اگر با چنین شرایطی مواجه شدید، به مشکل برنخورید. همچنین توصیه می‌شود که محصولات خود را بیمه کنید. گاهی اوقات علا رغم بسته‌بندی خوب و باکیفیت، محصولات به دلیل حادثه‌ای ناخواسته، دچار مشکل می‌شوند و شما متضرر خواهید شد. بنابراین با داشتن بیمه، دیگر جای نگرانی نیست.

مراحل صادرات سنگ مرمریت

انتخاب شیوه‌ای مناسب برای حمل‌ونقل


صادرات سنگ مرمریت به کشورهای گوناگونی انجام می‌شود. برای مثال می‌توان به کشورهایی چون عمان، قطر، ترکیه، روسیه، هند، چین، عراق، گرجستان، آلمان، اتریش، ایتالیا و مقدونیه اشاره کرد. دقت داشته باشید که برخی از این کشورها، همسایه‌های ایران به شمار می‌آیند و صادرات به آن‌ها می‌تواند به‌صرفه باشد، اما صادرات سنگ مرمریت به دیگر کشورها نیز می‌تواند سودآور باشد، اما به‌شرط آنکه به نحوه صادرات سنگ مرمریت توجه لازم را داشته باشید.

حال برای آنکه بتوانید محصولات خود را به یکی از این کشورها صادر کنید، باید به دنبال شیوه‌ای مناسب برای حمل‌ونقل بگردید. هر یک از کشورها، راه‌های ارتباطی مخصوص به خود را دارند، به همین دلیل نمی‌توان یک راه واحد را برای حمل‌ونقل انتخاب کرد، بلکه این مسئله باید بر اساس کشور موردنظر تعیین شود. شما می‌توانید برای گرفتن نتیجه بهتر، با یک شرکت باربری مطمئن و معتبر مشورت کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا